Stopy w praktyce jogi

Stopy w praktyce jogi

Jogę praktykujemy na boso. Już sam fakt uwolnienia stóp z obuwia na czas praktyki jest korzystny dla ich kondycji. Jednak temat stóp w jodze jest dużo bardziej złożony. 👣 Stopy są naszą bazą. Wszystkie pozycje stojące ”budujemy” od stóp, a zachowanie  ich prawidłowej ruchomości wpływa na postawę całego ciała.

Co powoduje nieprawidłowe wzorce ruchowe stóp i kostek? Źle dobrane buty, częste noszenie szpilek, zbyt długie przebywanie w butach, bieganie długich dystansów, nieleczone płaskostopie czy pewne tendencje wynikające z budowy ciała i trybu życia, mogą prowadzić do wielu niekorzystnych i bolesnych w skutkach konsekwencji zdrowotnych.

W jakich dolegliwościach może pomóc regularna praktyka jogi ze świadomą pracą stóp?

✅️ poprawa mobilności stawów skokowych

✅️ poprawa mobilności palców stóp

✅️ niestabilna kostka – wynik wielokrotnych skręceń stawu skokowego

✅️ haluxy

✅️ płaskostopie

✅️ obniżenie łuku podłużnego stopy

✅️ sztywność i ból w obrębie ścięgna Achillesa

✅️ ostroga piętowa

Praca stóp ma przełożenie na całą postawę! Napięcia przenoszą się na sąsiednie stawy, czyli staw kolanowy i biodrowy. Mogą powodować ból w ich obrębie i prowadzić do zwyrodnień. Ból kręgosłupa również może wynikać z braku harmonijnej pracy stóp. Dlatego tak ważnym jest zadbać o ich kondycję.

Nasza rada? Wskakuj na matę i uwolnij stopy!🦶 W ramach abonamentu masz dostęp do cyklu JOGA PRZECIWBÓLOWA, a tam znajdziesz wideo poświęcone stabilizacji stóp. Jest tam mnóstwo ćwiczeń, które pozwolą zadbać o kondycję stóp.