Przyjrzyjmy się psychosomatycznym przyczynom bólu w stawach biodrowych.
Ludzkie ciało kumuluje tłumione emocje. Jest wiele gałęzi psychologii mniej lub bardziej akademickiej, które zajmują się tym, w których częściach ciała, jakie emocje utykają w postaci chronicznych napięć.
W przypadku bioder najczęściej mówi się, że są siedzibą emocji związanymi z potrzebą poczucia bezpieczeństwa, seksualnością, pragnieniami i przyjemnościami. Napięcia mięśni mogą powstawać w obrębie stawów biodrowych, w wyniku niezaspokojenia tych potrzeb. Wszelkie “nie mogę”, “nie wolno”, “wstyd mi”, “to nie wypada”, które są nam wpajane od najmłodszych lat. Także podświadome stawianie się w pozycji bycia niewystarczającą, niewystarczającym, poświęcanie się, żeby być docenionym w pracy czy przez rodzinę. Poczucie lęku, winy, wstydu związane z przyjmowaniem i sprawianiem sobie przyjemności. Wszelkie formy nadużywania siebie, nie tylko w sferze seksualnej, ale i zawodowej czy emocjonalnej unieruchamia miednicę i spina biodra.
Dlatego uwalnianie napięć z obszaru bioder może być procesem długim, nie zbyt przyjemnym, ale jakże transformującym i uwalniającym.
Warto w kontekście bioder przyjrzeć się również mięśniowi biodrowo-lędźwiowemu. Jest to silny mięsień, który umożliwia zgięcie w stawie biodrowym i jednocześnie jest mięśniem, dzięki któremu możemy stać na dwóch nogach wyprostowani. Praca tego mięśnia umożliwia również chodzenie i bieganie.
Są to właściwie 3 mięśnie lędźwiowy mniejszy, większy oraz miesień biodrowy. Przyczepiją od ostatniego kręgu piersiowego przez kręgi lędźwiowe, wewnętrzną stronę takerza biodrowego, a ich orzyczep koncowy znajduje się na kości udowej.
Mięsień biodrowo-lędźwiowy silnie reaguje na emocje. Dzieje się tak z kilku powodów:
jest połączony z przepiną przez powięzi
gdy układ nerwowy w chwili zagrożenia wysyła sygnał najpierw spłyca się oddech i napinają mięśnie w tym głównie zginacze bioder przygotowując się do walki lub ucieczki.
funkcjonując w przewlekłym stresie cały czas ciało jest spięte i “gotowe do walki lub ucieczki”.
Co się dzieje, z biodrami gdy cały czas Twoje ciało jest gotowe do “walki lub ucieczki” ?
Dochodzi do chronicznego napięcia mięśnia biodrowo-lędźwiowego, jego skrócenia oraz zaburzenia prawidłowej postawy. Konsekwencje mogą sięgać znacznie głębiej:
zaburzenie pracy organów wewnętrznych w rejonie jamy brzusznej
ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa
obiawy rwy kulszowej
przepuklina kręgosłupa
zwyrodnienia stawów biodrowych
bolesne miesiączkowe
problemy z trawieniem
zaburzenia pracy przepony a w konsekwencji oddechu
poczucie wypalenia, przemęczenia, przepracowania, brak umiejętności odpoczywania.
Ludzkie ciało jest jednością. Jeśli chcesz, żeby rozwój świadomości był stabilny, bezpieczny, to niezbędna jest również praca z ciałem. Mięśnie i powięzi przechowują emocje. Wiele z chronicznych napięć w ciele ma podłoże psychosomatyczne, wiec warto uwalniać je poprzez praktykę jogi czy inny holistyczny system. Dzięki temu uwalniamy też tłumione emocje. Zaczynamy czuć się dobrze w swoim ciele i doświadczamy spokoju umysłu.
Zacznij z nami podróż z jogą i uwolnij swoje biodra od napięć.