O czym może świadczyć ból bioder? Mięsień biodrowo – lędźwiowy i wpływ stresu na jego funkcjonowanie

O czym może świadczyć ból bioder? Mięsień biodrowo – lędźwiowy i wpływ stresu na jego funkcjonowanie

Przyjrzyjmy się psychosomatycznym przyczynom bólu w stawach biodrowych.

Ludzkie ciało kumuluje tłumione emocje. Jest wiele gałęzi psychologii mniej lub bardziej akademickiej, które zajmują się tym, w których częściach ciała, jakie emocje utykają w postaci chronicznych napięć.

W przypadku bioder najczęściej mówi się, że są siedzibą emocji związanymi z potrzebą poczucia bezpieczeństwa, seksualnością, pragnieniami i przyjemnościami. Napięcia mięśni mogą powstawać w obrębie stawów biodrowych, w wyniku niezaspokojenia tych potrzeb. Wszelkie “nie mogę”, “nie wolno”, “wstyd mi”, “to nie wypada”, które są nam wpajane od najmłodszych lat.🔞⛔️ Także podświadome stawianie się w pozycji bycia niewystarczającą, niewystarczającym, poświęcanie się, żeby być docenionym w pracy czy przez rodzinę. Poczucie lęku, winy, wstydu związane z przyjmowaniem i sprawianiem sobie przyjemności. Wszelkie formy nadużywania siebie, nie tylko w sferze seksualnej, ale i zawodowej czy emocjonalnej unieruchamia miednicę i spina biodra.

Dlatego uwalnianie napięć z obszaru bioder może być procesem długim, nie zbyt przyjemnym,😢 ale jakże transformującym i uwalniającym.😍

Warto w kontekście bioder przyjrzeć się również mięśniowi biodrowo-lędźwiowemu. Jest to silny mięsień, który umożliwia zgięcie w stawie biodrowym i jednocześnie jest mięśniem, dzięki któremu możemy stać na dwóch nogach wyprostowani. Praca tego mięśnia umożliwia również chodzenie i bieganie.

Są to właściwie 3 mięśnie lędźwiowy mniejszy, większy oraz miesień biodrowy. Przyczepiją od ostatniego kręgu piersiowego przez kręgi lędźwiowe, wewnętrzną stronę takerza biodrowego, a ich orzyczep koncowy znajduje się na kości udowej.

Mięsień biodrowo-lędźwiowy silnie reaguje na emocje. Dzieje się tak z kilku powodów:

👉🏻 jest połączony z przepiną przez powięzi

👉🏻 gdy układ nerwowy w chwili zagrożenia wysyła sygnał najpierw spłyca się oddech i napinają mięśnie w tym głównie zginacze bioder przygotowując się do walki lub ucieczki.

👉🏻 funkcjonując w przewlekłym stresie cały czas ciało jest spięte i “gotowe do walki lub ucieczki”.

Co się dzieje, z biodrami gdy cały czas Twoje ciało jest gotowe do “walki lub ucieczki” ?

Dochodzi do chronicznego napięcia mięśnia biodrowo-lędźwiowego, jego skrócenia oraz zaburzenia prawidłowej postawy. Konsekwencje mogą sięgać znacznie głębiej:

❗️zaburzenie pracy organów wewnętrznych w rejonie jamy brzusznej

❗️ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa

❗️obiawy rwy kulszowej

❗️przepuklina kręgosłupa

❗️zwyrodnienia stawów biodrowych

❗️bolesne miesiączkowe

❗️problemy z trawieniem

❗️zaburzenia pracy przepony a w konsekwencji oddechu

❗️poczucie wypalenia, przemęczenia, przepracowania, brak umiejętności odpoczywania.

Ludzkie ciało jest jednością. Jeśli chcesz, żeby rozwój świadomości był stabilny, bezpieczny, to niezbędna jest również praca z ciałem. Mięśnie i powięzi przechowują emocje. Wiele z chronicznych napięć w ciele ma podłoże psychosomatyczne, wiec warto uwalniać je poprzez praktykę jogi czy inny holistyczny system. Dzięki temu uwalniamy też tłumione emocje. Zaczynamy czuć się dobrze w swoim ciele i doświadczamy spokoju umysłu.🙏🏼

Zacznij z nami podróż z jogą i uwolnij swoje biodra od napięć.🧘🏼‍♀️