Biodra w praktyce jogi

Biodra w praktyce jogi

Temat bioder w praktyce jogi jest chyba najczęściej pojawiającym się motywem przewodnim zajęć. Poświęca się bardzo dużo uwagi tzw. “otwieraniu bioder” i przywracaniu mobilności tego rejonu ciała.

Dlaczego?

Najprawdopodobniej z dwóch powodów:

👉🏻 Dolegliwości wynikających z siedzącego trybu życia, które dotykają większość z nas.

👉🏻 Emocji, jakie wywołuje praca z rejonem bioder.

Pod względem anatomicznym staw biodrowy jest stawem kulistym-panewkowym poruszającym się w wielu osiach. To oznacza, że jeśli jest zdrowy i w pełni sprawny może wykonywać wszystkie rodzaje ruchów:

• zginanie i prostowanie o zakresie do 135° a w lekkim odwiedzeniu do 165°;

• odwodzenie i przywodzenie – do 40° w każdą stronę;

• rotacja zewnętrzna do 15° oraz wewnętrzna do 35°.

Wielu z nas obecnie pracuje siedząc, następnie wsiada do auta lub innego środka transportu, żeby wrócić do domu i siedzieć przed telewizorem. Długo utrzymana pozycja siedząca, to duże obciążenie dla bioder. 😪

Praktyka jogi obejmuje całe mnóstwo asan i to wcale nie bardzo wymagających, które pozwalają przywracać mobilność bioder. Podczas praktyki rozciągamy, ale i również wzmacniamy wszystkie mięśnie wpływające na stawy biodrowe m.in.: m. pośladkowe, m. gruszkowaty, m. grupy kulszowo-goleniowej, m. czworogłowy uda, przywodziciele, pasmo biodrowo-piszczelowe oraz m. biodrowo-lędźwiowy. Ten ostatni często jest przyczyną bóli kręgosłupa, bo długo utrzymana pozycja siedząca powoduje chroniczny przykurcz tego mięśnia. Jest to jeden z powodów dlaczego wiele osób może mieć trudność z pozycją Urdhva Dhanurasana czyli mostkiem.

Pod względem psychosomatycznym biodra są siedzibą emocji związanych z podstawowymi potrzebami jak poczucie bezpieczeństwa, seksualnością, pragnieniami i przyjemnościami. Tłumione emocje, mogą odkładają się w biodrach w wyniku niezaspokojenia tych potrzeb. Wszelkie “nie mogę”, “nie wolno”, “wstyd mi”, “to nie wypada”, które są nam wpajane od najmłodszych lat. Także podświadome stawianie się w pozycji bycia niewystarczającą, niewystarczającym, poświęcanie się, żeby być docenionym w pracy czy przez rodzinę.😪 Poczucie leku, winy, wstydu związane z przyjemnością. Strach przed karą za swoje fantazje. 😱 Wszelkie formy nadużywania siebie, nie tylko w sferze seksualnej, ale i zawodowej czy emocjonalnej unieruchamia miednicę i spina biodra.

Dlatego uwalnianie napięć z obszaru bioder może być procesem długim, nie zbyt przyjemnym, ale jakże transformującym i uwalniającym.

Zaproś jogę do swojego życia i uwolnij swoje biodra od napięć.🙌🏻 W ramach abonamentu masz dostęp do cyklu JOGA PRZECIWBÓLOWA, a tam znajdziesz wideo poświęcone budowaniu mobilności stawów biodrowych. Jest tam mnóstwo ćwiczeń, które pozwolą zadbać o komfort tej części ciała.