Kwestia kolan w jodze jest bardzo ważna.
Kolana w jodze z jednej strony mogą być podatne na urazy, a z drugiej praktyka może zmniejszyć dolegliwości bólowe. Dlatego ważne jest by z dużą uważnością praktykować pozycje jogi i informować nauczyciela o ewentualnych kontuzjach.
Co wywołuje ból w kolanach?
Przyczyn może być wiele. Najczęstsze to: URAZY SPORTOWE. Wśród najbardziej kontuzjogennych dla kolan dyscyplin prym wiedzie bieganie, jazda na nartach i piłka nożna. Kolejną częsta przyczyną bólu są ZWYRODNIENIA różnych struktur w obrębie stawu kolanowego np. rzepki, więzadeł krzyżowych, łąkotki.
Najgorszą rzeczą jaką możemy zrobić dla naszych kolan to, UNIKANIE RUCHU.
Jednocześnie ważna jest diagnoza. Jeśli ból w kolanach towarzyszy od dłuższego czasu, nie pomaga rolowanie i masz wrażenie wręcz, że jest coraz gorzej, udaj się do ortopedy lub fizjoterapeuty.
Mając diagnozę praktyka jogi może przynieść dużo lepsze efekty terapeutyczne.
W jakich dolegliwościach może pomóc regularna praktyka jogi z uważnością na kolana?
✅️poprawa mobilności stawów
✅️zmniejszenie napięć pasma biodrowo-piszczelowego
✅️rozciąganie przywodzicieli
✅️ustabilizowanie rzepki
✅️zwiększenie produkcji mazi stawowej
✅️odpowiednia forma ruchu przy RZS, chondromalacji i innych schorzeniach tkanki łącznej.
Częstą przyczyną bólu w kolanach są napięcia gromadzone w sąsiednich stawach lub mięśniach, które maja swoje przyczepy blisko stawu kolanowego np. pasmo biodrowo-piszczelowe czy przywodziciele, także “zamknięte” biodra czy zaburzona praca stóp to dolegliwości, z którymi łatwo poradzimy sobie podczas zajęć jogi, przynosząc jednocześnie ulgę kolanom.🦵
Nasza rada?
Nie bój się ruchu, ale znaj swoje ograniczenia! W ramach abonamentu masz dostęp do cyklu JOGA PRZECIWBÓLOWA, a tam znajdziesz wideo poświęcone zmniejszeniu dolegliwości bólowych kolan. Jest tam mnóstwo ćwiczeń, które pozwolą zadbać o komfort kolan.